O autorze
Michał Rusinek - prowadzi Fundację Wisławy Szymborskiej, wykłada teorię literatury na UJ, pisuje i tłumaczy książki dla dzieci i dorosłych. Mieszka w Krakowie.

Podsumowanie roku działalności Fundacji

Rok 2013 był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania Fundacji Wisławy Szymborskiej. Trudnym, bo rozruchowym, ale i pełnym wydarzeń. Przypomnijmy je pokrótce.

W lutym minęła pierwsza rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie otworzyliśmy wystawę „Szuflada Szymborskiej” w Kamienicy Szołayskich przy Placu Szczepańskim. Nie jest to próba odtworzenia przestrzeni, w której poetka żyła i pracowała, ale próba opowiedzenia o niej za pomocą przedmiotów, którymi się otaczała, które kolekcjonowała. Wystawę objęła patronatem i zaszczyciła obecnością jej otwarcie Anna Komorowska, małżonka Prezydenta RP. Wspólnie z Pracownią i Fundacją New Era Art otworzyliśmy także wystawę kolaży Wisławy Szymborskiej w piwnicach Pałacu pod Baranami. Zorganizowaliśmy także - we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym - przedpremierowy koncert Tomasza Stańki z New York Quartet w Operze Krakowskiej, zatytułowany „Wisława” i promujący album pod tym samym tytułem, zawierający utwory inspirowane wierszami Szymborskiej. Uroczystości rocznicowe zamknął wieczór w Belwederze, na którym Dorota Miśkiewicz śpiewała piosenki do tekstów poetki, a Irena Jun i Marek Kondrat czytali jej wiersze.

W maju wystawa wyklejanek została otwarta w Kazachstanie, wydawnictwo Agora opublikowało zbiór niepoważnych utworów literackich Wisławy Szymborskiej zatytułowany „Błysk rewolwru” - tak samo, jak powieść, którą zaczęła pisać poetka w dzieciństwie (zachowało się kilka stron). W maju jury Nagrody im. Wisławy Szymborskiej - czyli Anders Bodegard, Clare Cavanagh, Maria Delaperriere, Luigi Marinelli, Abel Murcia, Adam Pomorski, Renate Schmidgall i Marian Stala - wyłoniło pięć książek nominowanych do Nagrody. Ich tytuły oraz nazwiska autorów zostały podane do publicznej wiadomości na konferencji prasowej, transmitowanej przez TVN24. Nominację otrzymały następujące książki: „Bach for my baby” Justyny Bargielskiej, „Białe krzesła” Krystyny Dąbrowskiej, „Pełna krew” Łukasza Jarosza, „Dziennik rozbitka” Krzysztofa Karaska i „Głosy” Jana Polkowskiego. W tym samym miesiącu zainicjowaliśmy także kampanię promująca czytanie poezji „Niektórzy lubią poezję” - we współpracy z radiową Trójką, TVN24 i TVN Style oraz portalem Xiegarnia.pl. W spotach wzięli udział: Anna Komorowska, Magdalena Cielecka, Anna Maria Jopek, Tomasz Majewski i Wojciech Waglewski.

W czerwcu zorganizowaliśmy w „Szufladzie Szymborskiej” projekcję filmu dokumentalnego Andrzeja Koszyka „Niektórzy lubią poezję” (1996). W ramach drugiej edycji programu „Dotknij kultury” ,zorganizowanego przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, sfinansowaliśmy adaptację medalu noblowskiego Wisławy Szymborskiej, przeznaczoną dla osób niewidomych. W tym samym miesiącu otworzyliśmy wystawę wyklejanek w Rzymie, w Bibliotece Europejskiej, w ramach festiwalu Corso Polonia. Pod koniec czerwca Kórnik - miasto, w którym urodziła się Wisława Szymborska - w ramach obchodów 90-lecia jej urodzin odsłoniło pomnik poetki (w postaci ławeczki) oraz wypuściło do obiegu lokalną monetę z podobizną Szymborskiej.


W lipcu, przy współpracy z Kinem pod Baranami, zorganizowaliśmy pokaz filmów wyróżnionych w konkursie „Wolę kino”, inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej. W lipcu i sierpniu wystawę wyklejanek mogli oglądać zwiedzający zamek w Kórniku.

We wrześniu wystawa powędrowała do Domu Krakowskiego w Norymberdze. Jej otwarciu towarzyszyły warsztaty dla dzieci i dorosłych. W październiku otwarliśmy ją w Madrycie, w Casa del Lector. Wówczas także został zaprezentowany audiobook wydany przez Instytut Polski w Madrycie z wierszami Szymborskiej, czytanymi przez znakomitą aktorkę Julię Gutierrez. W tym samym miesiącu ruszyła druga część kampanii „Niektórzy lubią poezję”: plakaty z ambasadorami akcji pojawiły się w Krakowie i Warszawie. Natomiast w samym Krakowie, w „Szufladzie Szymborskiej”, w Kamienicy Szołayskich, zorganizowaliśmy spotkanie z poetą Bronisławem Majem.

W listopadzie w tejże „Szufladzie” pokazaliśmy film dokumentalny o Wisławie Szymborskiej w reżyserii Larsa Heladera, zrealizowany w 1996 roku na zamówienie Akademii Szwedzkiej. A także zorganizowaliśmy tam spotkanie z prof. Teresą Walas - literaturoznawczynią i przyjaciółką poetki. Najważniejszym wydarzeniem tego miesiąca - i zarazem tego roku - była uroczysta Gala, na której wręczona została Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Jury postanowiło dać ją ex aequo Krystynie Dąbrowskiej i Łukaszowi Jaroszowi. Współfundatorem nagrody było PZU. Galę - zorganizowaną w Małopolskim Ogrodzie Sztuki - można było zobaczyć na żywo na antenie TVN24. Nazajutrz po Gali odbył się wspólny wieczór poetycki obojga laureatów.

W grudniu wystawa wyklejanek powędrowała aż do Makau. W Krakowie natomiast zorganizowaliśmy - tradycyjnie w „Szufladzie” - ostatnią z serii projekcji filmów dokumentalnych. Można było obejrzeć film Katarzyny Kolendy-Zaleskiej „Chwilami życie bywa znośne. Przewrotny portret Wisławy Szymborskiej”.

Dwa razy w ciągu tego roku Fundacja przyznawała zapomogi pisarzom i tłumaczom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

Przyszły rok zapowiada się także pracowicie. Wystawa wyklejanek rusza w dalszą podróż: do Sofii, Budapesztu, na Sardynię, do Gdańska i do Sankt Petersburga. W 2014 roku Polska będzie gościem honorowym targów książki w New Delhi - i tam także szykujemy spotkanie poświęcone poezji naszej Fundatorki. No i przede wszystkim przygotowujemy się do kolejnego, drugiego konkursu o Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Do jesieni już niedaleko!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...